e-book zadarmo
Mám pre Vás e-book, v ktorom Vás naučím, ako sa z uletenej žienky plynule stať zodpovednou maminou, no nie "nudnou puťkou"
Táto stránka je chránená službou reCAPTCHA. Zistiť viac.
Informácie získané prostredníctvom Google reCAPTCHA podliehajú Pravidlám ochrany osobných údajov a Zmluvným podmienkam spoločnosti Google a používajú sa všeobecné bezpečnostné účely (nepoužívajú sa na prispôsobenú reklamu spoločnosti Google).

Ako v lete?

Pridané: 01.07.2015

Plánujete horúce letné dni stráviť s priateľmi, alebo sa chystáte s dieťaťom na dovolenku? Čo všetko si treba pribaliť do „kabelky“, aby ste to mali stále poruke a na čo si dať v každom prípade pozor?

 

 

Povinná výbava

Prebaľovacia podložka, jednorazové plienky pre detičky, ktoré plienkujú. Určite nezabudnite na rezervné oblečenie, prípadne niečo teplejšie, ak by sa náhodou nečakane pokazilo počasie, alebo ste sa ocitli v klimatizovanom prostredí. Ak nedojčíte, rozhodne zásobu mlieka v termoobaloch.


 

Pre staršie deti pokrmy, obed a olovrant, tiež v izolačnom obale. Nádobky (lyžičku, hrnček, fľaštičky), podbradníky, hračky. Veľa, ozaj veľa dojčenskej vody – aj pre seba. Poslúži i na ovlaženie, ochladenie a umytie. Určite sa zíde aj zásoba látkových plienok.

 

Kedy ísť von?

Je potrebné brať do úvahy, že v prípade ak používate kočíkovú vaničku, teplo v nej sa kumuluje a môže sa vyšplhať až na 50°. Je preto veľmi dôležité zodpovedne vybrať vhodný čas pobytu vonku.


V našich zemepisných šírkach je ideálne medzi 10 – 16 hodinou ostať doma. Najlepšie je aj mimo tohto času dieťaťu zaistiť tieň. Hlavne keď je ešte imobilné a v prípade nepohodlia sa nevie samé premiestniť.

 

Ako na to?

Dnešné kočíky majú premyslený systém vetrania aj v týchto teplách. O týchto možnostiach dostanete najviac informácií v predajniach pri kúpe kočíku.


Potrebná je aj sieťka proti hmyzu, ak nie je súčasťou výbavy, je potrebné ju dokúpiť. Bodnutie osou či včelou môže spôsobiť silnú alergickú reakciu.


Bábätko priebežne vyberajte z kočíka a pretierajte vlhkou handričkou, predídete svrbivým potničkám. Obliekajte do vzdušných, tenkých a prírodných materiálov. Ak sa aj napriek tomu potničky objavia, najlepšie je konzultovať liečbu a spoločne s lekárom vybrať vhodný prípravok pre Vaše dieťa.


Ja zvyknem vlhký uteráčik nechať Hanke aj počas prechádzky v kočíku, v tomto období si ho aj požuje a pomasíruje si ním zúbky ako odporúčam v článku o zúbkoch a zároveň ju aj príjemne ochladzuje.


S klesajúcim slniečkom môžete dieťa častejšie vyberať z kočíka. Môžete ho vyzliecť a nechať ho plaziť sa po deke nahé, uvidíte ako ožije.

 

Nesmieme zabudnúť ani na dodržiavanie pitného režimu. Deti strácajú tekutiny oveľa rýchlejšie ako dospelí. Ak dojčíte na požiadanie, nemáte sa čoho báť, sledujte komunikáciu s bábom, alebo mu aj prsník ponúkajte najčastejšie ako to ide. Ak nedojčíte, je potrebné dopĺňať tekutiny inou cestou.


Ak by ste si všimli, že dieťa je bledé, nepokojné, alebo naopak príliš pokojné, na dotyk horúce, má prepadnuté očká a zdá sa Vám prehriate, zabaľte ho do vlhkého uteráku a ponúknite mu piť.


Ak by sa stav nezlepšoval, poprípade by sa pridala hnačka, zvracanie alebo iný príznak šoku či úpalu, neváhajte vyhľadať lekára.


V lete neplatí zásada „obliecť dieťaťu o vrstvu viac ako mám ja.“ Povedzme si pravdu, ak by sme mohli, najradšej by sme boli nahé, oblečenia na sebe iba MUSÍME mať.


To neznamená, že dieťa by tiež MUSELO mať na sebe o vrstvu viac ako mu je príjemné. Dávajte si pozor, aby ste dieťatko neprehriali. Áno, budem sa radšej opakovať, akoby sa to malo stať. :)


Samozrejme, nesmieme zabudnúť na opaľovací krém s ochranným faktorom, minimálne 50. Natrieme dieťa minimálne pol hodiny pred odchodom. Ak sa chystáme na priame slniečko, je istejšie natrieť aj miesta pod oblečením. V prípade, že by ste s chystali do vody, nezabudnite ochrannú vrstvu obnoviť. Aj keď väčšina týchto krémov by mala byť vodeodolná, je istejšie vrstvu obnoviť.Na záver sa vrátim k potničkám. Je veľmi dôležité, ak používate jednorazové plienky, ich v tomto období častejšie meniť, ideálne nechávať dieťa bez plienky, aby sa plienková oblasť nezaparila a nevytvorili sa na nej spomínané potničky. V tejto oblasti sa totiž liečia oveľa ťažšie a sú aj bolestive

jšie ako na pokožke, ktorá je voľná celý deň.


Čo sa týka hlavičky, my čiapočku používame veľmi málo, hlavička sa nám v nej potí a s ňou je to ešte horšie ako bez nej. Pred priamym slniečkom chránim Hanku rôznymi tienidielkami a výmyslami, popustite aj vy uzdu faktázii a vytvorte niečo originálne na Vašom kočíku.

 

Takže keď si to zhrnieme, základ je voda, vzduch, tieň a ochrana.

 

Užite si krásne leto.

 

 


Späť na zoznam článkov
Copyright 2015 - 2023 © kontaktný rodič