e-book zadarmo
Mám pre Vás e-book, v ktorom Vás naučím, ako sa z uletenej žienky plynule stať zodpovednou maminou, no nie "nudnou puťkou"
Táto stránka je chránená službou reCAPTCHA. Zistiť viac.
Informácie získané prostredníctvom Google reCAPTCHA podliehajú Pravidlám ochrany osobných údajov a Zmluvným podmienkam spoločnosti Google a používajú sa všeobecné bezpečnostné účely (nepoužívajú sa na prispôsobenú reklamu spoločnosti Google).

Náročná situácia?

Pridané: 13.12.2018

úryvok z mojej pripravovanej knihy, čítajte prosím do konca


Stojím u našich vo dverách a cítim, ako to vo mne začína vrieť. Zakaždým riešime, že nechce ísť domov. Vždy ešte niečo "potrebuje" dokončiť, jesť, piť, skrátka zdržovať.

Určite to poznáte aj Vy.


 

Keď treba ísť spať, alebo niekam vyštartovať - do práce, či obchodu. Vlastne to, o čom budem písať plati v každej napätej situácii. Niekedy sa stane, že sa neovládneme.

Sme len ľudia, nie sme dokonalí.


 

Stalo sa aj mne, že som sa dostala do takéto "vytŕženia", že som mala pocit, akoby cezomňa hovoril niekto iný. z mojich úsť vychádzali slová, ktoré som nechcela nikdy počúvať, nieto ešte hovoriť.


 

"Stále robíš cirkus!"

"Najradšej by som s tebou nikam nechodila!"

"To akože takto keď sa budeš správať, čo myslíš, koľko ľudí ťa takú bude mať rado?"


 

A mnoho ďalších. Takéto "zaklínadlá" som počúvala ako malá, keď som sa nesprávala podľa predstáv. Možno aj Vy. Dnes však už viem, akú obrovskú škodu takéto slová spôsobia v detskej duši.

Pocit, že nie sme dosť dobrí, že sa všetkým musíme zavďačiť, že musíme potláčať svoje emócie a prirodzené prejavy. Presvedčenie, že nás naozaj nikto nemá rád, keď sme sami sebou. A presvedčenie, že všetko je len pretvárka - pocity sa nesmú dávať úprimne najavo a tí, čo sa so mnou bavia ma ale neprijmú, keď budem sama sebou a tak musím byť taká, akou ma ostatní chcú mať, aby ma mali radi.


Pre toto píšem, že tie vety sú "zaklínadlá". Pre naše dieťa sme totiž najmúdejší človek, jeho vzor a verí nám. Takže logicky, keď takéto "zaklínadlá" na jeho adresu mu budeme hovoriť, môžu sa stať dve veci: prvou je, že im uverí a druhou, že prestane veriť nám.


Viete totiž, že na druhý deň väčšinou povieme, že je šikovné, milované, dokonalé, skrátka opak toho, čo sme hovorili deň pred tým v amoku. A pokiaľ s dieťaťom nebudeme hovoriť o tom amoku, bude zmätené a nebude vedieť kedy hovoríme pravdu a začne nás považovať za nedôveryhodných. Aj preto, aby samé seba podvedome uchránilo pred ponižovaním. A väčšinou sa stanú obe tieto veci a to predpokladám, nechcete. 


Vy už viete, že to, čo hovoríte v amoku, hovoríte preto, že to máte zakorenené hlboko v podvedomí. A väčšinou tieto vzorce správania nechceme vpisovať do podvedomia našich detí, aby to neskôr nerobili našim vnúčatám. 


Čo teda robiť, keď uviazneme v takejto situácii a správame sa, akoby do nás vstúpil samotný diabol? 


Hneď, ako si uvedomíte, že skĺzate do tohoto stavu, odstúpte od situácie a predstavte si, že ste len pozorovateľ. Nič nehovorte, iba pozorujte. Čo cítite, robíte, robili ste pár sekúnd dozadu a čo robí a robilo Vaše dieťa. A HLAVNE UŽ NIČ NEHOVORTE.

Len sa sledujte. 


Keď ten najväčší amok prejde a máte tú možnosť a dieťa Vám to dovolí, objímte ho.

Človek - malý či veľký totiž najviac potrebuje lásku práve vtedy, keď si ju najmenej zaslúži.

Keď v takom momente viete dať lásku sami sebe, aj dieťaťu, urobíte obrovský krok k prepísaniu týchto svojich podvedomých vzorcov. 


A, samozrejme, potrebujete napojenie na dieťa a získať si ho späť. Možno Vám objatie v takej chvíli a pod vplyvom tých emócií pripadá nemožné. Ak však cítite aspoň malinkú túžbu napraviť situáciu, urobte to. Vždy existuje spôsob, ako znovu nadviazať vzťah s dieťaťom.


Natiahnite ruku, samozrejme, rešpektujte ak dieťa odmietne a neberte si to osobne. Jednoducho zvoľte lásku. Možno to chviľu bude trvať, no nakoniec sa isto objímete a napojíte sa na seba. A verte mi, potom príde tá obrovská úľava :)


Je potrebné si priznať aj pred dieťaťom, že to bola náročná situácia a nesprávali ste sa tak, ako by ste chceli. Že ste sa dotkli citov svojho dieťaťa a pravdepodobne mu ublížili a to ste isto nechceli. Nebojte sa priznať si pred ním chybu.

Že by ste u neho kvôli tomu stratili rešpekt?

To je obrovský omyl.


 

Týmto ho práveže učíte rešpektu, pretože vie, že sa na nič nehráte a čelíte aj svojim chybám. Dohodnite sa, že spolu budete pracovať na tom, aby sa takéto situácie prestali diať, že skrátka budete spolu rásť a pomáhať si v tom.


-> Ak Vás táto problematika zaujíma a chceli by ste o nej vedieť viac.

-> Ak sa chcete naučiť takýmto situáciám predchádzať a zvládať ich ľahko.

-> Ak chcete naučiť svoje dieťa ovládať svoje emócie, mám pre Vás úžasnú správu.


Tento článok je úrovkom z mojej pripravovanej knihy. Ak by ste o ňu mali záujem, stačí, ak vyplníte svoju emailovú adresu v ľakom stĺpci na vrchu stránky, kde je aj začiatok článku a ja Vám dám vedieť, keď kniha bude hotová a k dispozícií všetkým.


Späť na zoznam článkov
Zatvoriť

K článku neboli pridané žiadne komentáre vložiť nový komentár

Copyright 2015 - 2023 © kontaktný rodič