e-book zadarmo
Mám pre Vás e-book, v ktorom Vás naučím, ako sa z uletenej žienky plynule stať zodpovednou maminou, no nie "nudnou puťkou"
Táto stránka je chránená službou reCAPTCHA. Zistiť viac.
Informácie získané prostredníctvom Google reCAPTCHA podliehajú Pravidlám ochrany osobných údajov a Zmluvným podmienkam spoločnosti Google a používajú sa všeobecné bezpečnostné účely (nepoužívajú sa na prispôsobenú reklamu spoločnosti Google).

Buďme k deťom milší

Pridané: 18.04.2017

Každé ráno máme možnosť rozhodnúť sa, aký deň prežijeme a aký deň urobíme svojmu dieťaťu.


Pamätajte však, že tieto dni vytvoria Vašim deťom budúcnosť. To, akým spôsobom, akými slovami k nim teraz hovoríte sa stane ich vnútorným hlasom. 

pohár rozliatyIsto sa aj u vás stávajú nehody. Deti si oblejú domácu úlohu, rozbijú niečo pri hre, spadnú. A aká je naša prvá reakcia? "Ja som ti to hovorila, keby si ma počúval, nestalo by sa to." Mám pravdu? :)

 

Nevravím, že to tak nie je, isto ste dopredu upozorňovali a dieťa vás nepočúvalo. Dá sa však použiť o niečo viac ematie a vlastne aj vašej vlastnej interakcie v situácii. Ak sme s dieťaťom prítomní, málokedy sa stane, že by sa niečo stalo mimo nášho dohľadu a nehody sa predsa stávajú aj nám, dospelým.

 

A uznajte, je nepríjemné počuť ten vnútorný hlas, ktorý na vás kríči, že ste nešikovný alebo nepozorný, alebo niekedy oveľa drsnejšie slová. Bolo by príjemnejšie počuť: nuž, aj napriek tomu, že som sa veľmi snažil predísť nehode, nepodarilo sa mi to, nabudúce však isto budem obozretnejší.

 

Áno, presne slová, ktoré v týchto situáciách budete používať, budú vo vašich deťoch po zbytok života rezonovať.hanba

 

Pripomeňte svojim deťom, že ich máte radi bezohľadu na to, čo urobili.

 

Keď budete pričasto dieťaťu pripomínať, že je nešikovné a naučite ho hanbiť sa za svoje chyby spôsobíte tým, že v dospelosti bude mať skutočne veľký problém priznať si chyby a niesť za ne patričnú zodpovednosť.


Naučte sa vy sami, že každá chyba je len krokom vpred väčšej dokonalosti a precíznosti. 

 

Slová už nevezmete späť

dospelá hanbaPreto by ste si mali uvedomiť, že slová ako lenivý, hlúpy, nešikovný sa vryjú do pamäte veľmi hlboko.


A čím častejšie ich budete používať, tým viac tomu vaše dieťa uverí a ovplyvní to jeho nazeranie na samého seba. Skúste nabudúce namiesto: "Ty si tak lenivý, ani mi nepomôžeš upratať!" Použiť vo veta viac lásky, pochopenia a empatie, napríklad:


"Viem, že si veľmi unavený, aj ja mám za sebou ťažký deň, ale teraz potrebujem, aby sme spolu upratali tieto hračky a tvoju izbu, aby sme niáhodou na niečo nestúpili a nezničili to."

 

Cítite ten rozdiel, však? :)

 

A uznajte, ani vám nie je príjemné ak niekto útočí na vašu osobnosť, podceňuje vašu snahu, alebo ponižuje vaše hodnoty. Nerobme to ani svojim deťom ;)

 

 

 

 

 


Späť na zoznam článkov
Zatvoriť

K článku neboli pridané žiadne komentáre vložiť nový komentár

Copyright 2015 - 2023 © kontaktný rodič