e-book zadarmo
Mám pre Vás e-book, v ktorom Vás naučím, ako sa z uletenej žienky plynule stať zodpovednou maminou, no nie "nudnou puťkou"
Táto stránka je chránená službou reCAPTCHA. Zistiť viac.
Informácie získané prostredníctvom Google reCAPTCHA podliehajú Pravidlám ochrany osobných údajov a Zmluvným podmienkam spoločnosti Google a používajú sa všeobecné bezpečnostné účely (nepoužívajú sa na prispôsobenú reklamu spoločnosti Google).

Dnes je krásny deň.. Či?

Pridané: 06.07.2016
Dnes je svetový deň objatia a bozkávania. Krásny sviatok, však?
Verím, že väčšina z Vás nepotrebuje k tomu žiadny sviatok, aby objalo a vypusinkovalo svoje dieťa.

Pri tejto príležitosti si však chcem spomenúť na deti, ktoré nemali to šťastie. Deti, ktoré vyrastali v rodine, kde boli iné priority ako láska. A kde o tomto výroku Ivana Štúra ani nepočuli.
„Keď si sťažujem na vlastné deti, tak si vlastne sťažujem na to, ako som ich vychoval, ako som snimi žil,“ hovorí Ivan Štúr

Je mi smutno z toho, že ešte aj v tejto dobe existujú rodičia, ktorí sú presvedčení, že najlepšie vychovajú svoje dieťa ponižovaním a tvrdou výchovou, trestami.
 

Naučia ich však nenávisti, nízkemu sebavedomiu a presadzovaniu sa silou. Títo rodičia sa skôr či neskôr sťažujú na svoje deti, aké sú drzé, ako si nevážia rodičov..

Neuvedomujúc si, že to práve tí rodičia čo im odmalička ukazovali, že je normálne ponižovať a nevážiť si ostatných môžu za to, že takto ich vnímajú teraz ich vlastné deti.
 
A sme v začarovanom kruhu.

Prečo by dieťa, ktoré nikdy nezažilo pocit, že si zaslúži úctu už len preto, že je tu na tomto svete malo niekoho rešpektovať? Ako? Keď mu nikto nikdy neukázal ako taký rešpekt vyzerá?

Keď vyrastalo v spoločnosti, kde deti boli vždy menejcenné, ich názor nikoho nezaujímal a ak sa ho aj snažili presadiť, boli označované za drzé a vystavené riziku trestu.

Neexistuje zlé či drzé dieťa. Sú len deti, ktoré nemali dostatok lásky, či rešpektu, či úcty. A tak ju nevedia prejavovať.

Prajem si a mojim cieľom je, aby si rodičia uvedomili, že dieťa je rovnocenný partner na ceste životom a zaslúži si rešpekt. My sme len jeho učitelia. Môžeme im ukázať, akou cestou by sme sa na ich mieste vybrali my.


Nie vždy je to ľahké, je to však určite ľahšie ako cesta nenávisti, mudrovania a ponižovania či zosmiešňovania.

Je to jednoduché, stačí pekne žiť a dieťa sa k Vám pridá. Ak mu budete ukazovať zosmiešňovanie, naučíte ho zosmiešňovaniu, ak mu budete ukazovať rešpekt, naučíte ho rešpektovať a ak mu ukážete lásku, naučíte ho milovať.

Tak, aké dieťa by ste chceli mať doma Vy?
A akých rodičov?

Späť na zoznam článkov
Zatvoriť

K článku neboli pridané žiadne komentáre vložiť nový komentár

Copyright 2015 - 2023 © kontaktný rodič